מאמרים וכתבות


צמצום בצריכת הדלק

כולנו נשמח לחסוך

היום, כשמחיר הדלק מגיע לרמות שלא היו מעולם, כשהנפט בעולם הולך ואוזל, וגם המצב בשוק לא מי יודע מה, אין ספק כי כולנו היינו שמחים לדעת איך ניתן להגיע לצמצום בצריכת הדלק. יש לציין כי גם כאשר חוסכים בדלק, ההוצאה עדיין גדולה, אך היות והדלק הוא בהחלט מוצר "זללן" מבין אלה שאנו צורכים, כל שינוי לטובה וצמצום בצריכת דלק משמעותיים. איך עושים את זה? יצאנו לאסוף לכם כמה טיפים חשובים ומועילים על צמצום בצריכת דלק.


צמצום בצריכת הדלק

צמצום בצריכת דלק אינו דבר של מה בכך, הוא מורכב מהמון המון דקויות קטנות, שהקפדה על כולן יחד יוצרת חסכון משמעותי. צמצום בצריכת דלק מתחיל כבר בזמן שקונים רכב; אחד הדברים שחשוב לברר, בטח אם אתם קונים רכב משומש, הוא צריכת הדלק של הרכב שלכם. באם אתם מתלבטים בין שני רכבים, דעו כי פעמים רבות כדאי לשלם אלף ואלפיים שקל יותר עבור רכב חסכני יותר, הוא יחזיר את ההפרש בדלק. ישנם גם רכבים היברידיים אך הם יקרים באופן משמעותי, וכמובן רכב עם גיר ידני יהיה חסכוני יותר מכזה עם אוטומטי.

איך תדעו כמה הרכב שלכם צורך?

בדיקת צריכת הדלק הינה פשוטה מאין כמוה. עליכם לאפס את מד הקילומטרים בפעם הבאה בה תתדלקו. סעו כאוות נפשכם, ובפעם הבאה תדלקו מיכל מלא. על החשבונית תוכלו לראות את מספר הליטרים המדויק שמלאתם, ולחלק בו את מספר הקילומטרים מאז האיפוס. התוצאה היא כמות הקילומטרים לליטר שהרכב שלכם לוקח.


הרגלים טובים

הרבה מהחיסכון בדלק כרוך בהרגלים טובים. למדו לנסוע במהירות קבועה, ללא בלימות פתע או האצות פתאומיות, מצאו לכם תחנת דלק עם מחירים טובים, חנו בצל (החום מאדה דלק), ואל תעמיסו את הרכב שלכם במשקל מיותר, שכן הרכב מרגיש אותו, וצריך דלק רב יותר כדי לסחוב אותו. נוסף לזאת,כדאי לחסוך ככל האפשר בשימוש במזגן ולהשקיע בתחזוקת הרכב: שמני מנוע איכותיים, תוספים, צמיגים מנופחים כראוי, וטיפול טוב, יעזרו לרכב שלך לשתף פעולה ולאפשר לך צמצום בצריכת הדלק.


צריכת דלק בג'יפ

יש מחיר לג'יפ

מבין כלל הרכבים, אין ספק כי ג'יפ הוא אחד מהרכבים שאחזקתם עולה כסף רב מכולם. נתחיל במחירו של הג'יפ, שהוא יקר משמעותית מרכבים משפחתיים למשל, נמשיך בבלאי הגדול יחסית, שגורם להוצאות נוספות ובדגמים מסוימים מאד גם לירידת ערך מהירה, ונכלה בצריכת הדלק, שהיא ככל הנראה המורגשת מבין כל המרכיבים. היום, עם עליית מחירי הדלק, הנקודה הכאובה הזו מורגשת יותר מתמיד, וקל יותר לראות את ההפרש בעת מילוי מיכל דלק של ג'יפ, היות והוא גדול הרבה יותר. גם חלפי הג'יפ ואפילו הצמיגים שלו יקרים משמעותית ומוסיפים דלק למדורה.. בשורות הבאות נשתדל לעסוק מעט בעניין של צריכת דלק בג'יפ.


צריכת דלק בג'יפ

צריכת דלק בג'יפ כאמור תמיד תהיה גבוהה יותר מאשר ברכבים קטנים או משפחתיים, היות והג'יפ מעצם המבנה שלו, הגודל, ונפח המנוע יצרכו דלק רב יותר. צריכת דלק של ג'יפ ממוצע נעה בין ליטר ל6 קילומטרים, לליטר לעשרה קילומטרים. אם חסכון בצריכת הדלק דחוף לך אל תקנה ג'יפ.. אם בכל זאת אתה מעוניין לקנות ג'יפ, ולחסוך מה שכן אפשרי, ברר מראש על ג'יפים חסכוניים ביחס לאחרים, שכן גם בין ג'יפים ישנם חסכוניים יותר וחסכוניים פחות. אם אתה קונה ג'יפ משומש מאדם פרטי, דע כי לא ניתן כבר לסמוך על הערכות צריכת הדלק של החברה, שכן לאחר כמה שנות שימוש, גם רמת צריכת דלק בג'יפ משתנה בהתאם לתחזוקת הרכב והתפעול שלו.

מה אפשר לעשות?

מה שבכל זאת ניתן לעשות כדי לצמצם את צריכת הדלק בג'יפ, זה להשתמש בג'יפ בעל מנוע דיזל, מה שמאפשר צריכה נמוכה יחסית של דלק. ישנם כאלה שהג'יפ חשוב להם יותר מהכסף, ורק איתו הם ייסעו לכל מקום, כולל לעבודה בעיר צפופה. אם אינך מהסוג הזה, ואתה מחזיק ג'יפ הרבה בשביל טיולי שטח, מומלץ לך להשאיר אותו בבית ולהשתמש בפרייבט או כל דרך אחרת ביומיום, ובג'יפ, הבנוי בעיקר בשביל נסיעות שטח, כשבאמת צריך אותו. להשאיר את הציוד בבית בעלי ג'יפים רבים אוהבים להשאיר בג'יפ שלהם ציוד רב אך לא נחוץ. ארגז ספרים שצריך להחזיר להורים, ערכת מנגל מטיול קודם, וכמה בגדים שאמורים בכלל לחזור לכביסה. עשו טובה, ופזרו אותם בהקדם. צריכת דלק בג'יפ בדרך כלל לא נמוכה, אבל זה יעזור להפוך אותה סבירה.


צריכת דלק

כאשר ניגשים לרכוש רכב חדש, אנו בודקים פרמטרים רבים הקשורים לרכב, כדי שנוכל לבחור את הרכב המתאים לנו ביותר. אנו בודקים את גודל הרכב, את מספר המקומות שבו, את נפח המנוע, את תא המטען, את סוג הגיר, את לוח המחוונים ועוד. אך אחד הפרמטרים החשובים ביותר שרובנו בודקים, בכל רכב שהוא, הוא צריכת דלק.


צריכת דלק

כל רכב צורך דלק בכמות גדולה יותר או פחות. כל יצרנית רכב מפרסמת את צריכת הדלק של כל אחד מהרכבים שהיא מייצרת. אולם צריכת הדלק הרשומה בפרסומים של היצרניות אינו מדויק כלל, וברובם המוחלט של המקרים הרכבים צורכים יותר דלק ממה שכתוב. ומדוע? צריכת דלק משתנה לפי משקל הרכב, כמות הנוסעים, סוג הנסיעה – במישור או בעלייה, נסיעה בין עירונית חלקה או נסיעה עירונית עם פקקים ורמזורים, ועוד. צריכת דלק אותה מפרסמות החברות השונות, מתייחסות לתנאים אופטימאליים, בהם הרכב נוסע בדרך חלקה, לא מכשולים ועצירות, עם מינימום נוסעים ועוד. אך בפועל, אין כמעט מציאות של נסיעה כזו, ולכן הרכבים צורכים בפועל יותר ממה שנכתב בפרסומים.

איך בודקים צריכת דלק?

הדרך הטובה ביותר לבדוק צריכת דלק ממוצעת אמיתית היא לבדוק זאת בזמן אמת. כלומר, ראשית יש לבדוק את גודל מיכל הדלק. לאחר מכן יש לאפס את השעון אשר מודד את הקילומטראז', למלא את מיכל הדלק ולנסוע ברכב, נסיעות סטנדרטיות ויומיומיות. כאשר נורית הדלק נדלקת, יש לבדוק כמה קילומטר נסע הרכב, ולחלק את כמות הדלק שבמיכל בקילומטרים. התוצאה, היא צריכת דלק ממוצעת אמיתית של הרכב.

חיסכון בדלק

מחירי הדלק וגם הזיהום הסביבתי, גורמים לאנשים לרצות לחסוך בדלק עד כמה שאפשר. כדי לעשות זאת, ישנן 3 דרכים עיקריות. הראשונה, היא לרכוש רכב חסכוני בדלק עד כמה שאפשר. השנייה, היא לדאוג לתנאים אופטימאליים ברכב: להוציא חפצים מיותרים מהרכב על מנת להקטין את משקלו, לבחור בדרכים שבהן יש כמה שפחות פקקים ורמזורים, להפחית את השימוש במזגן ועוד. הדרך השלישית, היא להתקין ברכב את המתקן לחיסכון בדלק של חברת דלק ביז. המתקן יכול לחסוך עד 30% מצריכת הדלק הקבועה שלכם, ולסייע הן בחיסכון כספי והן בשמירה על איכות הסביבה.


צריכת דלק במשפחתיות

בטיחות עולה דלק

אין ספק כי הבטיחות עולה לך הרבה פעמים בדלק. אתה מחזיק רכב משפחתי ולא רכב קטן, וקרוב לודאי שאתה מעוניין בבטיחות ובשמירה הטובה ביותר עבור משפחתך: אין ספק כי צריכת הדלק ברכבים משפחתיים גבוהה מהצריכה של רכבים קטנים. מצד שני רכב משפחתי עדיין צנוע יותר בצריכת הדלק שלו מאשר רכבי מנהלים וכדומה. גורמים רבים משפיעים על צריכת דלק ברכבים משפחתיים, בין הגורמים הנתונים בזמן רכישת הרכב וייצורו ישנם משקל הרכב, עוצמת המנוע, סוג הגיר ודומיהם, אולם ישנם דברים התלויים גם בכם ובהרגלים שלכם, ומשפיעים על צריכת דלק ברכבים משפחתיים.


צריכת דלק ברכבים משפחתיים, תלויה גם בכם. אנו נעיר פה את תשומת לבכם לכמה וכמה עניינים שיכולים להשפיע על צריכת הדלק שלכם לטובה. יש לזכור כי הבדל של קילומטר למעלה או למטה נראה לנו לפעמים דבר זניח, אך בחישוב כולל, מדובר בהפרש של כ1500 ₪ לשנה. בטוח יש לכם משהו יותר טוב לעשות איתם.

רכב הילוכים

האפשרות לחסכון בדלק קיימת יותר ברכב הילוכים מאשר ברכב אוטומטי, היות ויש שליטה רבה יותר על הנהיגה ועל הרכב. בעוד רכב אוטומטי "טוחן" כל הילוך לפני שהוא עובר להילוך הבא, נהג טוב רואה את אשר לפניו, ויכול להעלות או להוריד הילוך בעת הצורך. הנסיעה האידיאלית ביותר על רכב הילוכים מבחינת צריכת דלק היא נסיעה על הילוך חמישי במהירות של 90 קמ"ש. אפשרות נוספת הקיימת ברכב הילוכים בלבד, אך אין להשתמש בה באופן גורף, היא שימוש בקלאצ' בירידות. הלחיצה על דוושת הקלאצ' חוסכת מהאוטו את שריפת הגז, כשהאוטו נוסע בלאו הכי מכח האינרציה. כאן יש לציין כי נסיעה כזאת, הגם לזמן קצר, עלולה להיות מסוכנת היות והיא מנתקת ברמה מסוימת את הקשר בין המנוע לגיר, מה שלבד מחסכון בדלק עלול להיות מסוכן בעת צורך בתגובה פתאומית. כל רכב שהוא בין אם הרכב שלך הוא רכב הילוכים ובין אם לא, תחזוקת הרכב הינה אחד הגורמים החשובים, שימוש בתוספים מדי פעם, שמן ומים תקינים, פלאגים תקניים שמוחלפים בזמן, כל אלה יחד עם התחזוקה כוללת ומושקעת יעזרו לך לשמור ברמה סבירה על צריכת דלק ברכבים משפחתיים.